DEVA AGRO KİMYA TARIM SAN. TİC. A.Ş.
"Bu doküman www.devaagro.com web sitesinden alınmıştır."
Deva Agro A.Ş.  
    DAGRO DUESS    
         
Ürün Grubu Fungisit urunresmi
Formülasyon Şekli SC - Süspansiyon Konsantre
Direnç Sınıflandırması M5+B1
Aktif Madde Adı ve Miktarı 450 g/l + 100 g/l Chlorothalonil + Carbendazim
Kimyasal Adı Tetrachloroisophthalonitrile + Methyl benzimidazol-2-yl-carbamate)

    DAGRO DUESS KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
KabakgillerMildiyö (Pseudomonas cubensis)200 ml/da14 gün
ElmaKaraleke (Venturia ineaqualis)240 ml/100 l su14 gün
BağKurşuni küf (Botrytis cinerea)200 ml/100 l su7 gün
DomatesMildiyö (Phytophthora infestans)200 ml/100 l su7 gün
 
DAGRO DUESS Hakkında Genel Bilgiler
ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: Akut ve subakut oral ve dermal toksisitesi düşük olmasına rağmen, uygulama sırasında normal korunma tedbirlerine dikkat edilmelidir. Göz ve vücudun çıplak kısımlarına ilacın sıçramamasına dikkat ediniz. Acil durumlarda doktora başvurulmalıdır. İLKYARDIM ÖNLEMLERİ: Zehirlenme anında aşağıda belirtilen ilk yardım tedbirlerini alın, derhal doktor çağırın, ilaç ambalaj ve etiketini birlikte götürün. Deri ile teması halinde; ilaç ile temas etmiş kısımlar derhal bol su ve sabunla yıkanır. İlaç ile kirlenmiş giysileri derhal çıkarılır ve tekrar kullanılmadan önce yıkanmalıdır. Tahrişlerin tedavisinde antihistaminikler veya steroidler kullanılması tavsiye edilir. Göze teması halinde; göz derhal açık olarak bol su ile en az 15 dakika yıkanır ve derhal ilaç etiketi ile birlikte doktora başvurulur. Yutulması halinde; eğer hastanın bilinci yerinde ise derhal su verilerek kusturulur ve derhal doktora başvurulur. Akciğerlere kaçmamasına dikkat edilerek mide yıkanır. Kullanılan şişe veya ambalaj etiketi doktora gösterilir. ANTİDOTU ve GEREKLİ BİLGİLER: Özel bir antidotu yoktur, belirtilere göre tedavi uygulanır.
DAGRO DUESS Kullanıma Hazırlanması
Aletin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Ayrı bir kapta ön karışım haline getirilen ilaç aletin deposuna aktarılır. Karıştırıcı çalıştırılarak depo su ile tamamlanır. Fazla beklemeden uygun zamanda ilaçlamaya geçilir.
DAGRO DUESS Kullanım Şekli
Elmada Karalekeye karşı: 1. İlaçlama; çiçek gözleri kabardığında 2. İlaçlama; pembe rozet tomurcuğu döneminde (çiçekler ayrı ayrı görülünce) 3. İlaçlama; çiçek taç yaprakları % 70-80 dökülünce ve diğer ilaçlamalar ise ekolojik koşulların hastalığın ilerlemesine uygun olduğu koşullara göre 10-14 gün aralıklarla yapılmalıdır. Hıyar Mildiyösü; İlk ilaçlamaya bitkiler kol atmaya başladığında veya çevrede ilk hastalık belirtileri görülmesiyle başlanır. 8-10 gün aralıklarla ilaçlamaya devam edilir. Bağda Kukurşuni küf; İlaçlamaya olgunlaşmadan hemen önce başlanır ve 10-15 gün ara ile hastalığın seyrine göre devam edilir. Botyrtis’e etki şekli farklı diğer fungisitlerle dönüşümlü olarak bir program içinde olarak bir program içinde kullanılması mukavim ırkların oluşumunu önler. Domateste (sera) mildiyö; İlk hastalık belirtileri görülünce ilaçlamaya başlanır ve 7-10 gün ara ile ilaçlamalar sürdürülür.
DAGRO DUESS Karışabilirlik Durumu
Yaygın olarak kullanılan pek çok insektisit, fungisit ve akarisit ile tank karışımı yapılarak kullanılabilir. Ancak; ilaç etiketi üzerindeki tavsiye ve dozlara dikkat edilmelidir. Bordo bulamacı gibi kuvvetli alkalilerle karıştırılmamalıdır. Diğer ilaçlarla karıştırılmadan önce bir ön deneme yapılarak daha sonra uygulamaya geçilmesi tavsiye edilir.
DAGRO DUESS Etki Mekanizması
Chlorothaloni kontakt etkili koruyucu bir fungisittir. Carbendazim koruyucu ve tedavi edici özelliği olan sistemik etkili bir fungisit olup beta-tubulin sentezini engelleyerek etki yapar.
 
Bu döküman genel bilgilendirme amaçlıdır. Kullanımda etiket bilgileri esastır.
Ulusal zehir danışma merkezi (UZEM) Tel: 114