background

ALLY 80 WP

 • Ürün Grubu Fungisit
  Formülasyon Şekli WP - Islanabilir Toz
  Direnç Sınıflandırması 33
  Aktif Madde Adı ve Miktarı % 80 Fosetyl-al
  Kimyasal Adı (Aluminium tris-0-ethyl phosphonate)

 •     ALLY 80 WP KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  HıyarMildiyö (Pseudopernospora cubensis)200 g/100 lt su 7 gün
  KavunMildiyö (Pseudopernospora cubensis)200 g/100 lt su 7 gün
  TurunçgillerZamk hastalığı, Kahverengi çürüklük (Phytophthora citrophthora)200 g/100 lt su15 gün
  ArmutAteş yanıklığı (Erwinia amylovora)400 g/100 lt su15 gün
  SoğanSoğan mildiyösü (Peronospora destructor)150 g/100 lt su7 gün
  DomatesDomates mildiyösü (Phytopthora infestans)250 g/100 lt su7 gün

  ALLY 80 WP Hakkında Genel Bilgiler

  KULLANIRKEN VE DEPOLARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Arılara az zehirlidir. Çiçeklenme zamanı kullanmayınız. Balıklara zehirlidir. Sulara bulaştırmaktan kaçınınız. İlacı, kendi ambalajında kapalı olarak muhafaza ediniz. Boş ambalajları usulüne uygun olarak imha ediniz. Kullanılan aletleri ilaçlamadan sonra bol su ile yıkayınız. İlaç hızlı nem çekici olduğundan topaklaşmaması için hava almayacak şekilde korunmalıdır. DEPOLAMA DURUMU Normal (serin ve kuru) şartlar altında depolandığında 2 yıl süre ile ilacın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinde hoşgörü (tolerans) sınırları dışında bir değişiklik olmaz. ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: Aşırı dozda alındığında uyku hali, titreme, nefes darlığı, adale kasılması. İLK YARDIM ÖNLEMLERİ: İlaç toz halde teneffüs edilmişse hastayı temiz havaya çıkar, doktor çağır ve ilacın etiketini birlikte götür. İlaç yutulmuşsa, hasta kusturulmalı, göz veya deriye bulaşmışsa bol su ve sabunla yıkanmalıdır. ANTİDOTU VE GEREKLİ BİLGİLER: Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

  ALLY 80 WP Kullanıma Hazırlanması

  İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Ayrı bir kapta bulamaç haline getirilen ilaç aletin deposuna aktarılır, daha sonra karıştırıcı çalıştırılarak depo su ile tamamlanır. Fazla beklemeden uygun zamanda ilaçlamaya geçilir.

  ALLY 80 WP Kullanım Şekli

  ALLY 80 WP bitki özsuyunda yapraktan köke, kökten yaprağa taşınabilen iki yönlü sistemik bir fungisittir. O nedenle, uygulandığında 5-6 saat sonra şiddetli yağış bile olsa ilaçlamanın tekrarı gerekmez. Ancak ilacın kısa sürede ve homojen olarak bitki özsuyuna geçebilmesi için iyi bir ısıtma sağlanmalıdır. Hıyar ve Kavunda mildiyöye karşı ilaçlamaya bitkiler kol atmaya başladığında ya da çevrede ilk hastalık belirtileri görülünce başlanır 10 gün ara ile tekrarlanır. Turunçgillerde, hızlı sürgün gelişmesinin olduğu dönemlerde (Nisan, Haziran ve Eylül’de) birer kez olmak üzere yılda 3 ilaçlama yapılmalıdır. Armutta çiçek başlangıcından itibaren 7-8 gün ara ile en az 3 ilaçlama yapılmalıdır. Soğan mildiyösüne karşı ilk bulaşmalar görüldüğünde ve 2 hafta ara ile ilaçlama yapılır. Domates mildiyösüne karşı ise hastalık belirtileri görüldüğünde 7-14 gün ara ile ilaçlama yapılır.

  ALLY 80 WP Karışabilirlik Durumu

  Yaprak gübreleri ve bakırlı ilaçlar ile karışmaz. Yağ veya yağlı ilaçlar ilacın yapraklara nüfuzunu önlediğinden daha sonra kullanılmalıdır. İlaçlarda değişik kalitede dolgu maddeleri kullanıldığından, karışım yaparken yaygın uygulamadan önce küçük çapta ön denemeler yapılması önerilir.

  ALLY 80 WP Etki Mekanizması

  Bitki özsuyunda yapraktan köke, kökten yaprağa taşınabilen iki yönlü sistemik, DNA/RNA sentezini engelleyerek etki yapan bir fungisittir.

  printYazdır