background

DEVA BORDO

 • Ürün Grubu Fungisit
  Formülasyon Şekli WP - Islanabilir Toz
  Direnç Sınıflandırması M1
  Aktif Madde Adı ve Miktarı %20 Metalik Bakıra Eşdeğer Bordo Bulamacı
  Kimyasal Adı % 20 Metalik Bakıra Eşdeğer Teknik Bordo Bulamacı

 •     DEVA BORDO KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  BağBağ mildiyösü (Plasmopara viticola)1.ilaçlama 750 gr/100 l su 2.ilaçlama 1000 gr/100 l su 3.ilaçlama 1250 gr/100 l su14 gün
  BağBağda ölü kol (Phomopsis viticola)3000 gr/100 l su kış ilaçlaması14 gün
  ElmaKaraleke (Venturia ineaqualis)1500 gr/100 l su21 gün
  ŞeftaliYaprak kıvırcıklığı (Taphrina deformans)1500 gr/100 l su14 gün
  KayısıYaprak delen (Coryneum beijerinckii)625 gr/100 l su normal dönem 1250 gr/100 l su dormant dönem14 gün
  ZeytinHalkalı leke hastalığı (Cycloconium oleaginum)1.ilaçlama 1500 gr/100 l su 2.ilaçlama 1000 gr/100 l su14 gün

  DEVA BORDO Hakkında Genel Bilgiler

  DEVA BORDO, kullanıma hazır Bordo Bulamacı olup, koruyucu olarak birçok üründe pek çok önemli hastalığın mücadelesinde tavsiye edilen, yüksek kalite ve saflıkta ve doğrudan su ile karıştırılarak kullanılabilen bir fungisittir. KULLANIRKEN VE DEPOLARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Arılara zehirlidir. Balıklara zehirlidir. Sulara bulaştırmayınız. İlacı ambalajında, kapalı olarak ve serin yerlerde muhafaza ediniz. Karışımı uzun süre püskürtücünün içinde tutmayınız. Ambalaj torbalarını tekrar kullanmayınız, imha ediniz. DEPOLAMA DURUMU: Serin ve kuru bir yerde, orijinal ambalajında ağzı kapalı olarak depolandığında imal tarihinden itibaren son kullanma tarihine kadar kullanılır. FİRMA BEYANI: İlacın depolanması ve kullanımı kontrolümüz dışında olduğundan, hatalı kullanım ve depolamadan doğacak sorunlardan mesuliyet kabul edilmez. İlacın spesifikasyonuna uygunluğu sadece ilacı teslim sırasında firma garantisi altındadır. ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: Ağızda madeni bir lezzet, kanlı ishal, yeşil mavi renkli kusma, hızlı soluma, heyecan, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı, bulanık görme, fazla miktarda alındığında(5-8 gr) mide ve bağırsaklarda ağır metal zehirlenmesi, su ve elektrolit kaybı. İLK YARDIM ÖNLEMLERİ: Tıbbi yardıma başvurulur. Göze veya vücudun diğer yerlerine değmişse bol su ve sabunla yıkanır. Nefes almakta güçlük çeken hastaya suni teneffüs yaptırılır. Yutulduğu takdirde hasta kusturulmalı ve ilacın ambalaj ve etiketini de götürerek doktora danışılmalıdır. ANTİDOTU VE GEREKLİ BİLGİLER: Özel bir antidotu yoktur. Aktif kömürle mide yıkanır. Kan dolaşıma yardım maksadıyla plasma ve Novardrol tatbik edilir.

  DEVA BORDO Kullanıma Hazırlanması

  Aletin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Ayrı bir kapta ön karışım haline getirilen ilaç aletin deposuna aktarılır. Aletin karıştırıcısı çalıştırılarak depo su ile tamamlanır. Hazırlanan ilaç bekletilmeden hemen uygulanır.

  DEVA BORDO Kullanım Şekli

  Marmara Bölgesinde: 1.İlaçlama ekim ayının ilk yarısı, 2.İlaçlama: nisan ayının ilk yarısı Ege Bölgesinde: 1.ilaçlama: zeytinler sürgün vermeden önce (şubat ayında), 2.ilaçlama: zeytinler çiçek açmadan önce nisan ayında Akdeniz Bölgesinde:1.ilaçlama: kasım veya aralık ayında,2.İlaçlama: mart ayının ilk yarısında, 3.ilaçlama: nisan ayının ilk yarısında Bağ Mildiyö: Birinci ilaçlama: Sürgünler 25–30 cm. boyunda iken yapılmalıdır. 10-14 gün aralıklarla tekrarlanır. Ölükol Kış uygulaması: Budamadan sonra gözler uyanmadan hemen önceki dönem, Elma: 1.İlaçlama çiçek gözleri kabardığı dönemde % 1-2 yeşil uç görüldüğünde 2.ilaçlama pembe çiçek tomurcuğu döneminde, 3.ilaçlama çiçek taç yapraklarının % 70-80 ‘ı döküldüğü dönemde Şeftali:Tomurcuklar kabarmak üzere iken kullanılır. Kayısı: 1.ilaçlama sonbaharda yaprak dökümünden sonra (dormant dönem) 2. ilaçlama İlkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce (normal dönem) 3. ilaçlama meyvelerde çanak yaprak ve erkek organ tablası meyvenin ucunu sıyırırken yapılmalıdır.

  DEVA BORDO Karışabilirlik Durumu

  Diğer ilaçlarla (insektisit, fungisit, bitki gelişim düzenleyicileri vs.) karıştırılmadan tek başına kullanılması tavsiye edilir.

  DEVA BORDO Etki Mekanizması

  Koruyucu etkili kontakt bir fungisit olup fungus ve bakterilerin enzim sistemlerini bozarak etki yapar.

  printYazdır