background

DAGROQUIN

 • Ürün Grubu Fungisit
  Formülasyon Şekli WG - Suda Dağılabilir Granül
  Direnç Sınıflandırması C3;11+ 27
  Aktif Madde Adı ve Miktarı %30 + %22.5 Cymoxanil + Famoxadone
  Kimyasal Adı 5-methyl-5-(4-phenoxyphenyl)-3-(phenylamino)-2,4- oxazolidinedione + 2-cyano-N-[(ethylamino)carbon

 •     DAGROQUIN KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  HıyarYalancı mildiyö (Pseudoperonospora cubensis)40 g/100 l su3 gün
  DomatesMildiyö (Phytophthora infestans)40 g/100 l su (sera)3 gün
  DomatesMildiyö (Phytophthora infestans)40 g/da (tarla)3 gün
  DomatesErken yaprak yanıklığı (Alternaria solani)40 g/100 l su (sera)3 gün
  DomatesErken yaprak yanıklığı (Alternaria solani)40 g/da (tarla)3 gün
  BağBağ mildiyösü (Plasmopara viticola)40 g/100 l su28 gün
  PatatesMildiyö (Phytophthora infestans)40 g/da14 gün

  DAGROQUIN Hakkında Genel Bilgiler

  Dagroquin ilacının hastalıklara karşı koruyucu etkisinin yanı sıra tedavi edici özelliği de vardır. Hastalık etmeninin bitkilere ilk girişinden sonra bağlarda 2-3 gün, domates, hıyar ve karpuzda ise 1-2 gün içinde yapılacak ilaçlama ile gelişimi durdurulabilir. Dagroquin farklı etki mekanizmaları olan Famoxadone ve Cymoxanil etkili maddelerine sahip bir fungisittir. Dagroquin ilaçlamadan sonra 2 saat sonra yağan yağmurlardan etkilenmez, ilaçlamayı tekrarlamaya gerek yoktur. Eğer ilaçlamadan sonraki ilk 2 saat içinde yağış görülürse ilacın etkisinde azalma olacağından ilaçlamayı tekrarlamak gerekir. KULLANIRKEN VE DEPOLARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR İlaç orijinal ve kapalı ambalajında kuru ve iyi havalandırılan bir depoda yiyecek ve hayvan yemlerinden uzak bir yerde depolanmalıdır. -Bitki koruma ürününü ambalajında kapalı olarak muhafaza ediniz. Boşalan ambalajları usulüne uygun olarak imha ediniz. -Boşalan ambalajları başka amaç için kesinlikle kullanmayınız. -Arılara zehirlidir. Çiçeklenme zamanı kullanmayınız. Balıklar için zehirlidir, yeraltı ve yerüstü sularına bulaştırmaktan kaçınınız. DEPOLAMA DURUMU: Normal (serin ve kuru) şartlar altında depolandığında üretim tarihi itibariyle 2 yıl geçerlidir. FİRMA BEYANI: İlacın depolanması ve kullanımı kontrolümüz dışında olduğundan, hatalı kullanım ve depolamadan doğacak sorunlardan mesuliyet kabul edilmez. İlacın spesifikasyonuna uygunluğu sadece ilacı teslim sırasında firma garantisi altındadır. ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: :Gastrointestinal irritasyon, yanma, diyare, baş ağrısı, halsizlik ve terleme görülebilir. İLK YARDIM ÖNLEMLERİ: Yutulması halinde: 1-2 bardak su içirin ve hastayı tıbbi yardım almadan kusturmayın. Bilinci yerinde olmayan kişiye asla ağızdan bir şey vermeyin. Hemen doktor çağırın. Solunması halinde: Hastayı temiz ve iyi havalandırılmış bir yere götürün, eğer nefes alamıyorsa suni teneffüs yapın. Ciddi zehirlenme durumunda derhal doktor çağırın. Gözle teması halinde: 15 dakika süreyle gözü ve göz kapağını suyla yıkayın. Gözde tahriş devam ediyorsa derhal doktor çağırın. Deri ile temas durumunda: Bol su ve sabunla yıkayın. ANTİDOTU VE GEREKLİ BİLGİLER: Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

  DAGROQUIN Kullanıma Hazırlanması

  İlaç hazırlanmadan önce ilaçlama aletinin temiz olduğundan emin olunuz. İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. İlaç ayrı bir kapta bir miktar su ile eritilerek depoya konulur. Mekanik yada hidrolik karıştırıcı ile iyice karıştırılır ve geri kalan su miktarı depoya ilave edilir. Karıştırmaya ilaçlama boyunca devam edilmelidir. İlaçlama sırasında bitki iyi bir şekilde ilaçlanmalı, yaprakların alt ve üst yüzeylerinin iyice ıslanması sağlanmalıdır. İlaçlama havanın serin ve sakin zamanlarında yapılmalıdır. İlaçlama esnasında ilaç zerrecikleri ve buharından korununuz.

  DAGROQUIN Kullanım Şekli

  Hıyarda Yalancı mildiyö hastalığına karşı hastalık koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır ve hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 12 gün aralarla ilaçlamaya devam edilir. Domateste Mildiyö ve Erken Yaprak yanıklığı hastalıklarına karşı hastalık koşulları oluştuğunda ve çevrede ilk hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır ve hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 12 gün aralıklarla ilaçlamaya devam edilir. Bağ Mildiyösü hastalığına karşı sürgünler 25-30 cm’ye ulaştığında ilaçlamaya başlanır ve hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 10-12 gün ara ile ilaçlamaya devam edilir. Patateste mildiyö hastalığına karşı hastalık koşulları oluştuğunda ve çevrede ilk hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır ve hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 12 gün aralarla ilaçlamaya devam edilir.

  DAGROQUIN Karışabilirlik Durumu

  Dagroquin bilinen pek çok fungisit ve insektisitle karışabilir. Alkali özellikte ilaçlarla karıştırmayınız. Geniş çapta bir uygulama yapmadan önce karışabilirliğin önceden küçük çapta denenmesi tavsiye edilir.

  DAGROQUIN Etki Mekanizması

  İçeriğindeki cymoxanil spor çimlenmesini engelleyerek etki yapar famoxadone ise mitokondrial elektron transferini engelleyen kuinon inhibitörüdür.

  printYazdır