background

CARMESI

 • Ürün Grubu Fungisit
  Formülasyon Şekli WG - Suda Dağılabilir Granül
  Direnç Sınıflandırması D1,9+E2,12
  Aktif Madde Adı ve Miktarı %37,5 + %25 Cyprodinil+Fludioxonil
  Kimyasal Adı 4-cyclopropyl-6-methyl-pyrimidin-2-yl)-phenyl-amine + 4-(2,2-difluoro-1,3-benzodioxol-4-yl)pyrrole-3-carbonitrile

 •     CARMESI KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  BağKurşuni küf (Botrytis cinerea)50 g/100 l su7 gün
  DomatesKurşuni küf (Botrytis cinerea)60 g/100 l su7 gün
  BiberKurşuni küf (Botrytis cinerea)60 g/100 l su7 gün
  HıyarKurşuni küf (Botrytis cinerea)60 g/100 l su7 gün
  KirazMonilya (Sclerotinia laxa)40 g/100 l su7 gün
  ÇilekKurşuni küf (Botrytis cinerea)60 g/100 l su7 gün
  PatlıcanKurşuni küf (Botrytis cinerea)60 g/100 l su7 gün

  CARMESI Hakkında Genel Bilgiler

  CARMESİ sistemik ve kontak özelliklere sahip bir fungisittir. İlacın bileşimine giren iki etkili maddeden biri olan Cyprodinil methionin biyosentezini engeller; Cyprodinil, yapraklar ve meyveden süratle bünyeye alınır. Bitkide yukarıya doğru ve yaprağın bir yüzünden diğer yüzeyine iyi bir şekilde taşınır. llacın bünyesinde bulunan diğer etkili madde Fludioxonil kontak etkili olup, esas itibariyle konidilerin çimlenmesini ve fungus miselinin penetrasyonunu engeller. KULLANIRKEN VE DEPOLARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Balıklara zehirlidir, sulara ve su kaynaklarına bulaştırmayınız. İlacı hazırlarken, uygularken ağzınızı ve burnunuzu içine alan maske ve siperlik kullanın, kimyasallara dayanıklı eldiven, koruyucu elbise ve çizme giyiniz. İlacın deri, göz ve elbiselere bulaşmasından kaçınınız. İlaç boş ambalajını başka bir gaye için kullanmayınız, usulüne uygun olarak imha ediniz. DEPOLAMA DURUMU: CARMESİ kendi ambalajında, kuru ve serin koşullarda depolandığında imal tarihinden itibaren 2 yıl süre ile kullanılır. FİRMA BEYANI: İlacın depolanması ve kullanımı kontrolümüz dışında olduğundan, hatalı kullanım ve depolamadan doğacak sorunlardan mesuliyet kabul edilmez.

  CARMESI Kullanıma Hazırlanması

  Aletin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Ayrı bir kapta ön karışım haline getirilen ilaç aletin deposuna aktarılır. Karıştırıcı çalıştırılarak depo su ile tamamlanır. Fazla beklemeden uygun zamanda ilaçlamaya geçilir.

  CARMESI Kullanım Şekli

  Bağda kurşuni küf: Danelerin olgunlaşma döneminde 21 gün ara ile 1-2 uygulama yapılır. Domateste kurşuni küf: İlaçlamaya hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde başlanır, 10-12 gün aralıklarla 2-3 uygulama yapılır. Biberde kurşuni küf (sera): İlaçlamalara ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır, hastalığın seyrine göre 14 gün aralıklarla 2-3 uygulama yapılır. Hıvarda kurşuni küf (sera): İlaçlamaya hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde başlanır, 10-12 gün aralıklarla 2-3 uygulama yapılır. Kirazda monilva: 1. ilaçlama çiçeklenme başlangıcında (%5-10 çiçekte), 2. ilaçlama tam çiçeklenme döneminde (%90-100 çiçekte) yapılır. Çilekte kurşuni küf: İlaçlamalara ilk çiçeklerin % 10 u açtığı dönemde başlanır, 2. İlaçlama çiçeklerin % 50 sinin açtığı dönemde; 3. ilaçlama ise ilk yeşil meyvelerin görüldüğü dönemde yapılmalıdır. Patlıcanda kurşuni küf: İlaçlamaya hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde başlanır, 10-12 gün aralıklarla 2-3 uygulama yapılır.

  CARMESI Karışabilirlik Durumu

  Fungisitlerin pek çoğu ile karışabilir ancak uygulamadan önce bir karışabilirlik testi uygulanmalıdır

  CARMESI Etki Mekanizması

  Cyprodinil methionin biyosentezini Fludioxonil konidilerin çimlenmesini ve misel penetrasyonunu engelleyerek etki yapar.

  printYazdır