background

DICAPRIO

 • Ürün Grubu Fungisit
  Formülasyon Şekli SC - Süspansiyon Konsantre
  Direnç Sınıflandırması M
  Aktif Madde Adı ve Miktarı 700 gr/l Metalik bakıra eşdeğer bakıroksiklorür
  Kimyasal Adı Dicopper chloride trihydroxide

 •     DICAPRIO KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  BağBağ mildiyösü (Plasmopara viticola)200 ml/100 l su14 gün
  DomatesMildiyö (Phytophthora infestans)200 ml/100 l su14 gün
  DomatesErken yaprak yanıklığı (Alternaria solani)175 ml/100 l su14 gün

  DICAPRIO Hakkında Genel Bilgiler

  KULLANIRKEN VE DEPOLARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Balıklara zehirlidir. İlaç artıklarını akarsu, göl ve havuz sularına bulaştırmayınız. DEPOLAMA DURUMU: Normal (serin ve kuru) şartlar altında depolandığında üretim tarihi itibariyle 2 yıl geçerlidir. FİRMA BEYANI: İlacın depolanması ve kullanımı kontrolümüz dışında olduğundan, hatalı kullanım ve depolamadan doğacak sorunlardan mesuliyet kabul edilmez. İlacın spesifikasyonuna uygunluğu sadece ilacı teslim sırasında firma garantisi altındadır. ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: Ağızda madeni bir lezzet, kanlı ishal, yeşil-mavi renkli kusma, hızlı soluma, baş dönmesi, heyecan, baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı, bulanım görme, fazla miktarda alındığında (5-8 g) mide ve bağırsaklarda ağır metal zehirlenmesi, su ve elektrolit kaybı. İLKYARDIM ÖNLEMLERİ: Zehirlenme anında aşağıda belirtilen ilk yardım tedbirlerini alınız. Doktor çağırınız veya hastayı ilaç ambalajı ile birlikte doktora götürünüz. İlaç ile temas halinde yemeden, içmeden ve sigara kullanmadan önce yüz ve ellerinizi yıkayınız. Şayet rahatsızlık hissedilir ise derhal işi bırakınız. Nefes almakta güçlük çekiyorsa suni teneffüs yaptırın. İlaç göze gelmiş ise göz kapaklarını açarak gözünüzü suyla en az 25 dakika süreyle yıkayınız. Sulandırılmamış ilaç derinize geldiğinde hemen yıkayınız. Elbiselerinize dökülmüş ise hemen değiştirip yıkayınız. Eğer yutulmuş ise hasta baygın değilse hastayı kusturunuz. Baygın hastaya ağızdan hiçbir şey verilmez. Kusturmaya çalışılmaz. ANTİDOTU ve GEREKLİ BİLGİLER: Özel bir antidotu yoktur. Aktif kömürle mide yıkanır. Kan dolaşımına yardım maksadıyla plazma ve novadrol tatbik edilir. EDTA veya penisilamine uygulanabilir.

  DICAPRIO Kullanıma Hazırlanması

  Aletin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Ayrı bir kapta ön karışım haline getirilen ilaç aletin deposuna aktarılır. Karıştırıcı çalıştırılarak depo su ile tamamlanır. Fazla beklemeden uygun zamanda ilaçlamaya geçilir.

  DICAPRIO Kullanım Şekli

  Bağ mildiyö: 1. İlaçlama sürgünler 25-30 cm olunca, 2. ve daha sonraki ilaçlamalara hastalığın seyri ve meteorolojik koşullara bağlı olarak enfeksiyon için uygun koşullar mevcut ise 8-10 gün ara ile devam edilir. Enfeksiyon için uygun koşullar ortadan kalkınca ilaçlamaya son verilir. Domates mildiyö: Çevrede domates yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin alt yüzünde beyaz kül gibi konidi örtüsünün görülmesi ile ilaçlamaya başlanır, 8-10 gün ara ile devam edilir. Domates erken yaprak yanıklığı: İlaçlamaya ilk lekeler görülür görülmez başlanır, iklim koşulları hastalık gelişimi için uygun devam ettiği sürece 8-10 gün ara ile devam edilir.

  DICAPRIO Karışabilirlik Durumu

  Dicaprio fungisit ve insektisitlerin büyük çoğunluğu ile karışabilir. Kalsiyum içeren ürünler, thiram içerikli fungisitler ve DNOC içeren ürünlerle karıştırılması tavsiye edilmez. Organik fosforlular ile karışımda hemen uygulamaya başlanmalıdır.

  DICAPRIO Etki Mekanizması

  Koruyucu etkili kontakt bir fungisit olup fungus ve bakterilerin enzim sistemlerini bozarak etki yapar.

  printYazdır