background

LAGUNA

 • Ürün Grubu İnsektisit
  Formülasyon Şekli EC - Emülsiyon Konsantre
  Direnç Sınıflandırması 1B
  Aktif Madde Adı ve Miktarı 400 g/l Fenamiphos
  Kimyasal Adı Ethyl 3-methyl-4-(methylthio)phenyl (1-methylethyl) phosphoramidate

 •     LAGUNA KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  MuzKök ur nematodları (Meloidogyne spp.)7,5 l/da56 gün
  MuzSpiral nematodu (Helicotylenchus multicinctus)7,5 l/da56 gün
  DomatesKök ur nematodları (Meloidogyne spp.)2,5 l/da90 gün
  TurunçgillerTurunçgil nematodu (Helicotylenchus semipenetrans)7,5 l/da56 gün
  Turuçgiller (fidan)Turunçgil nematodu (Helicotylenchus semipenetrans)5 l/da-
  Turuçgiller (fidan)Turunçgil nematodu (Helicotylenchus semipenetrans)200 ml/100 l su (bandırma) -

  LAGUNA Hakkında Genel Bilgiler

  ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: Baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, kramp, karın ağrısı, göz bebeklerinin büzülmesi, nefes almada zorluklar ve terleme. İLKYARDIM ÖNLEMLERİ: Zehirlenme halinde doktor gelinceye kadar hastaya 0.5 mg’lık 2 tablet Atropin Sülfat verilir. Lüzumu halinde doz tekrarlanır ve hasta 24 saat kontrol altında tutulur. ANTİDOTU ve GEREKLİ BİLGİLER: 2 mg. Atropin damara zerk edilir. Şiddetli zehirlenmelerde dozaj 4 mg’a çıkartılır.10-15 dakikada bir hasta iyileşinceye kadar 2 mg. olarak tekrarlanır. KULLANIRKEN VE DEPOLARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Arılara, kuşlara, balıklara zehirlidir. Akarsulara bulaştırmayınız. Yeraltı suları ve içme suyu kaynaklarına yakın yerlerde kullanmayınız. Boş ilaç ambalajlarını imha ediniz. Sırt pülverizatörü ile uygulamayınız. İlacı hazırlarken ve uygularken lastik eldiven, çizme ve koruyucu elbise giyiniz. DEPOLAMA DURUMU: Normal (serin ve kuru) şartlar altında depolandığında üretim tarihi itibariyle 2 yıl geçerlidir. FİRMA BEYANI: İlacın depolanması ve kullanımı kontrolümüz dışında olduğundan, hatalı depolama ve kullanımdan doğacak sorunlardan mesuliyet kabul edilmez

  LAGUNA Kullanıma Hazırlanması

  Gerekli miktardaki ilaç suyla bulamaç haline getirilir. Yarısına kadar su doldurulmuş ilaçlama tankına ilave edilerek karıştırılır ve tank suyla tamamlanır.

  LAGUNA Kullanım Şekli

  Muz Bahçeleri: Her bir muz yalağına isabet edecek doz, bir kova içerisinde 20 misli su ile seyreltilerek bitki gövdesi etrafına uygulanır ve arkadan sulama yapılır. İlaçlamalar 3 ay ara ile 3 kez tekrarlanır. İlaçlamalar: 1.Toprak üstü aksamının 3-4 yapraklı olduğu devrede 2.İlk muz tarağının oluştuğu devrede 3.Meyve salkımının oluştuğu devrede yapılmalıdır. Nematodların oluşturabileceği direnci önlemek için, Laguna uygulamalardan yalnızca birinde kullanılmalı, diğer ilaçlamalar ruhsatlı diğer nematod ilaçları ile yapılmalıdır. Turunçgil bahçeleri: Ağacın yeşil aksam izdüşümü esas alınarak buraya isabet edecek ilaç miktarı ağacın çevresindeki toprak yüzeyine verilerek hafifçe çapalanır arkadan sulanır. Uygulama genç sürgünlerin görülmeye başladığı ilkbaharda yapılmalıdır. Turunçgil fidanlıkları: Gerekli miktar ilaç süzgeçli kova ile toprak yüzeyine verilir. Hafifçe çapalanır, arkadan sulanır. Turunçgil fidanları nakledilirken, hazırlanan ilaçlı suya 30 dakika süre ile bandırılır. Domates: Ölçüm (kalibrasyon) yapılarak belli alana gidecek su miktarı bulunur. Belli alana gidecek ilaç miktarı hesaplanarak bu suya karıştırılır ve süzgeçli kova ile toprağa verilir. Arkasından rotavatör veya diğer işleme aletleri ile toprağa karıştırılır; sulanarak ilacın 15-20 cm toprağa nüfuz etmesi sağlanır.

  LAGUNA Karışabilirlik Durumu

  Diğer ilaçlarla karıştırılamaz.

  LAGUNA Etki Mekanizması

  Sistemik ve kontakt etkili olup kökler tarafından alınarak yapraklara doğru taşınır. Lipid sentez önleyicisidir.

  printYazdır