background

ASTANA

 • Ürün Grubu İnsektisit
  Formülasyon Şekli EC - Emülsiyon Konsantre
  Direnç Sınıflandırması 10A
  Aktif Madde Adı ve Miktarı 50 g/l Hexythiazox
  Kimyasal Adı (4R,5R)-rel-5-(4-chlorophenyl)-N-cyclohexyl-4-methyl-2-oxo-3-thiazolidinecarboxamide

 •     ASTANA KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  PamukKırmızı örümcek (tetranychus cinnabarinus)100 ml/da (yumurta, larva, nimf)-
  Pamukİki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae)75 ml/da (larva, nimf)-
  PatlıcanKırmızı örümcek (tetranychus cinnabarinus)50 ml/100 l su (yumurta, larva, nimf)3 gün
  ElmaAvrupa kırmızı örümceği (Panonychus ulmi)50 ml/100 l su (yumurta, larva, nimf)7 gün
  Bağİki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae)50 ml/100 l su (yumurta, larva, nimf)7 gün

  ASTANA Hakkında Genel Bilgiler

  Özellikleri: Kontak ve mide etkili akarisit olup İyi translaminar aktiviteye sahiptir. Yumurta, larva ve nimf öldürücü aktiviteye sahiptir. Erginlere karşı etkili değildir. Ancak kısır yumurta oluşumuna neden olur.

  ASTANA Kullanıma Hazırlanması

  Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan BKÜ önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar suyla doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken BKÜ ve su karışımı depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışım aynı gün içinde kullanılmalıdır. Kalibrasyon: Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır. Uygulama makinesinin temizliği: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra uygulama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

  ASTANA Kullanım Şekli

  Pamuk- Kırmızıörümcek: Mücadele zamanının belirlenmesi için bitkiler 4-6 yapraklıyken kontroller yapılır. Zararlı yalnız tarla kenarında yada içinde lokal olarak bulunuyorsa sadece bu kısımlara uygulama yapılmalıdır. Yaprak başına ortalama Akdeniz Bölgesi’nde 5 adet, Ege ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde 10 adet canlı kırmızı örümcek görüldüğünde uygulama yapılmalıdır. Bağ- Kırmızıörümcek: Yapılan sayımlarda ortalama 5–8 adet canlı birey/yaprak olduğunda uygulama yapılır. Elma- Kırmızıörümcek: Mayıs ayından itibaren 100 yaprakta yapılan sayımlarda ortalama 8–10 adet canlı birey/yaprak olduğunda uygulama yapılır. Patlıcan- Kırmızıörümcek: Rastgele seçilen bitkilerde bitkinin alt ve orta yapraklarından dekar başına 10 yaprakta sayım yapılır. Yaprak başına ortalama 5 canlı birey bulunduğunda uygulama yapılır. Meyve ağaçlarında genellikle çiçek taç yapraklarının tamamen dökülmesinden sonra 1. uygulama yapılmalı, yoğunluk olduğu takdirde tekrarlanmalıdır. Erginlere etkisi düşük olduğundan ergin populasyonu çoğalmadan mücadeleye başlanmalıdır. Kırmızı örümceklerin direnç kazanmasını önlemek için yılda 2’den fazla uygulama yapılmamalıdır.

  ASTANA Karışabilirlik Durumu

  Kuvvetli alkali BKÜ’leri hariç akarisit ve fungisitler ile karıştırılabilir.

  ASTANA Etki Mekanizması

  Translaminar, temas ve mide zehiri etkilidir. Akarların hormonlarına etki eder, hemolimfte bulunan fizyolojik süreçleri etkiler.

  printYazdır