background

HELDA

 • Ürün Grubu Fungisit
  Formülasyon Şekli WG - Suda Dağılabilir Granül
  Direnç Sınıflandırması B1
  Aktif Madde Adı ve Miktarı %70 Thiophanate-methyl
  Kimyasal Adı dimethyl [1,2-phenylenebis (iminocarbonothioyl)] bis[carbamate]

 •     HELDA KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  ArmutKaraleke (Venturia pirina)60 g/100 l su14 gün
  AyvaMonilya (Sclerotinia spp.)60 g/100 l su14 gün
  BağBağ küllemesi (Uncinula necator)100 g/100 l su14 gün
  ElmaKaraleke (Venturia ineaqualis)60 g/100 l su14 gün
  ElmaElma küllemesi (Podosphaera leucotricha)60 g/100 l su14 gün
  KabakgillerKülleme (Erysiphe cichoracearum., Sphaerotheca fluginea)40 g/100 l su14 gün
  KayısıMonilya (Sclerotinia laxa)60 g/100 l su14 gün
  ŞeftaliMonilya (Sclerotinia laxa)60 g/100 l su14 gün
  Şeker pancarıYaprak leke hastalığı (Cercospora beticola)40 g/100 l su21 gün
  VişneMonilya (Sclerotinia laxa)60 g/100 l su14 gün
  KirazMonilya (Sclerotinia laxa)60 g/100 l su14 gün
  Yeni dünyaKaraleke (V.inaequa var.eriobotryae)60 g/100 l su14 gün

  HELDA Hakkında Genel Bilgiler

  KULLANIRKEN VE DEPOLARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Balıklara zehirlidir, sulara bulaştırmayınız. Boş ilaç ambalajlarını herhangi bir gaye için kullanmayınız, usulüne uygun imha ediniz. DEPOLAMA DURUMU: Kendi ambalajında, kuru ve serin koşullarda depolandığında imal tarihinden itibaren 2 yıl süre ile kullanılır. FİRMA BEYANI: İlacın depolanması ve kullanımı kontrolümüz dışında olduğundan, hatalı kullanım ve depolamadan doğacak sorunlardan mesuliyet kabul edilmez. İlacın spesifikasyonuna uygunluğu sadece ilacı teslim sırasında firma garantisi altındadır. ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: Baş dönmesi, mide bulantısı, bulanık görme, deri iltihabı, burun iltihabı, halsizlik. İLKYARDIM ÖNLEMLERİ: Zehirlenme anında aşağıda belirtilen ilk yardım tedbirlerini alınız. Doktora başvurunuz, ilaç ambalaj ve etiketini birlikte götürünüz. Gözlerle teması halinde: Gözleri en az 15 dakika dikkatle yıkayın. Tahriş devam ederse tıbbi yardım sağlayın. Ciltle teması halinde: Cildi su ve sabunla yıkayın. Tahriş devam ederse tıbbi yardım sağlayın. Solunması halinde: Hastayı temiz havaya çıkarın ve rahat soluk alabileceği pozisyonda dinlendirin. Hasta kendini iyi hissetmiyorsa doktora başvurun. Yutulması halinde: Ağzı çalkalayın. Bir yada iki bardak su veya süt içirerek hastayı kusturmaya çalışın. Hasta kendini iyi hissetmiyorsa doktora başvurun. ANTİDOTU ve GEREKLİ BİLGİLER: Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

  HELDA Kullanıma Hazırlanması

  Aletin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Ayrı bir kapta ön karışım haline getirilen ilaç aletin deposuna aktarılır. Karıştırıcı çalıştırılarak depo su ile tamamlanır. Fazla beklemeden uygun zamanda ilaçlamaya geçilir.

  HELDA Kullanım Şekli

  Elma karaleke: 1.ilaçlama çiçek gözleri kabardığında 2. İlaçlama pembe tomurcuk döneminde 3. İlaçlama çiçek taç yapraklarının %70-80 i dökülünce yapılır. Hastalık koşulları devam ediyorsa 12-14 gün ara ile ilaçlamalara devam edilir. Elmada Külleme: 1. İlaçlama: Pembe çiçek tomurcuğu döneminde, 2. İlaçlama: Çiçek taç yapraklarının %60-70 i döküldüğü dönemde, 3. ve diğer ilaçlamalar Mayıs ayı sonuna kadar birer hafta, Haziran ayının üçüncü haftasının sonuna kadar 10 ar gün ara ile diğer ilaçlamalar yapılmalıdır. Armutta Karaleke: 1.ilaçlama çiçek gözleri patlamak üzereyken, 2.ilaçlama beyaz rozet döneminde, 3.ilaçlama çiçek taç yaprakları %80-90 dökülünce, 4. ve diğer ilaçlamalar hava şartlarına ve hastalığın seyrine göre yapılmalıdır. Sert Çekirdekli Meyve Ağaçlarında Monilya: 1.ilaçlama çiçeklenme başlangıcında (%5-10 çiçekte), 2.ilaçlama tam çiçeklenmede (%90-100 çiçekte). Ayvada Monilya: 1.İlaçlama: çiçeklerin %5 i açtığında, 2.İlaçlama: çiçeklerin %50 si açtığında, 3.İlaçlama: tam çiçeklenme döneminde yapılmalıdır. Yeni Dünyada Karaleke: 1.ilaçlama sonbaharda çiçek tomurcukları kabarmadan önce, 2.ilaçlama çiçek tomurcukları açılmadan önce, 3.ilaçlama çiçek taç yapraklarının dökülmesinden sonra, 4.ve diğer ilaçlamalar hastalığın durumuna göre hasada 20 gün kalana kadar uygulanır. Kabakgillerde Külleme: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. 15 gün ara ile 2-5 ilaçlama yapılmalıdır. Şekerpancarında yaprak leke hastalığı: Tarlanın köşegenleri doğrultusunda rastgele alınan erişkin yaprakların %5 inde en az birer leke görüldüğünde ilaçlamalara başlanmalı, 10-14 gün aralıklarla ilaçlamalara devam edilmelidir. Bağda Külleme: 1.ilaçlama: Sürgünler 25-30 cm uzunlukta olunca 2. ilaçlama: Çiçek taç yaprakları döküldüğü dönemde, 3. ve

  HELDA Karışabilirlik Durumu

  Alkali karakterli ilaçlar hariç diğer ilaçlarla karıştırılabilir.

  HELDA Etki Mekanizması

  Koryucu ve tedavi edici özellikli sistemik bir fungisittir. Mitoz hücre bölünmesini engeller.

  printYazdır