background

FLUXIA

 • Ürün Grubu Fungisit
  Formülasyon Şekli EC - Emülsiyon Konsantre
  Direnç Sınıflandırması 3
  Aktif Madde Adı ve Miktarı 100 g/l Penconazole
  Kimyasal Adı 1-[2-(2,4-dichlorophenyl)pentyl]-1H-1,2,4-triazole

 •     FLUXIA KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  BağBağ küllemesi (Uncinula necator)25 ml/100 L su 21 gün
  DomatesPatlıcangillerde külleme (Leveillula taurica)50 ml/100 L su 7 gün
  GülKülleme (Sphaerotheca pannosa var. rosae)25 ml/100 L su 14 gün
  PatlıcanPatlıcangillerde külleme (Leveillula taurica)50 ml/100 L su 7 gün
  HıyarPatlıcangillerde külleme (Leveillula taurica)50 ml/100 L su 7 gün
  TütünKülleme (Erysiphe cichoracearum., Sphaerotheca fluginea)35 ml/100 L su veya dekara14 gün
  BiberPatlıcangillerde külleme (Leveillula taurica)50 ml/100 L su 7 gün
  ÇilekKülleme (Sphaerotheca macularis f.sp. fragariae)50 ml/100 L su7 gün

  FLUXIA Hakkında Genel Bilgiler

  ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: İnsanlarda zehirlenme belirtisi görülmemiştir. İLKYARDIM ÖNLEMLERİ: Göz ile temasta: Su ile birkaç dakika dikkatlice durulayın. Kontakt lens, varsa ve çıkarması kolaysa çıkarın. Sürekli durulayın. Herhangi diğer bir rahatsızlıkta doktora başvurunuz. Deri ile temasta: Temas eden yüzeyi sabun ile yıkadıktan sonra bol su ile durulayınız/tıbbi yardım alınız.Herhangi diğer bir rahatsızlıkta doktora başvurunuz. Solunum:Solunum güçleşmesi halinde kişiyi açık havaya çıkarınız ve acil müdahale yapılacak yere sevkediniz. Herhangi diğer bir rahatsızlıkta doktora başvurunuz. Yutma: Su ile çalkalayın.Kusturmayın.Derhal bir doktor çağırın ve/veya acil müdahalenin yapılacağı yere nakledin. Ciddi dereceli,akut veya gecikmeli ortaya çıkan semptomlar ve etkiler: Bilgi Mevcut Değildir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda sağlık birimlerinden tıbbi yardım alın. Tıbbi acil yardım veya özel tedavi ile ilgili bilgiler: Bilgi Mevcut Değildir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda sağlık birimlerinden tıbbi yardım alın. ANTİDOTU ve GEREKLİ BİLGİLER: Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

  FLUXIA Kullanıma Hazırlanması

  Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken ilaçlı su depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. İlaçlama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan bitki koruma ürününü aynı gün içinde kullanınız. KALİBRASYON: Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde ilaçlı su miktarı ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır. UYGULAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra uygulama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

  FLUXIA Kullanım Şekli

  Bağ küllemesi: 1.ilaçlama: Çiçekten önce sürgünler 25-30 cm olduğu dönemde 2.ilaçlama: Çiçeklenme öncesi çiçek tomurcuklarının olduğu dönemde 3.ilaçlama: Çiçek taç yapraklarının döküldüğü ve korukların küçük saçma tanesi iriliğinde olduğu dönemde 4.ve diğer ilaçlamalar: Üçüncü ilaçlamadan sonra kullanılan ilacın etki süresine göre tanelere ben düşme dönemine kadar yapılır. Gül küllemesi: Yaprak ve tomurcuk oluşumu başladığında ilk ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama sabah serinliğinde rüzgarsız ve yağışsız havalarda yapılmalı ve bitkinin tüm yüzeyi ilaçlanmaıdır. Kullanılan ilacın etki süresi ve hastalığın seyrine göre ilaçlamalar tekrarlanabilir. Patlıcangillerde külleme (Domates (sera), biber (sera), patlıcan (sera) külleme): İlaçlamalar serada ilk hastalık belirtileri görüldüğünde yapılmalıdır. Kabakgillerde külleme (Hıyar (sera) külleme): İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etkinlik süresine bağlı olarak ilaçlamaya devam edilir. Günlük sıcaklık ortalamasının 27 C’nin üstünde ve orantılı neminde %50’nin altında olduğu zamanlarda ilaçlamaya ara verilmelidir. Tütün külleme: İlaçlama yaprağın alt ve üst yüzünde ince bir film tabakası oluşturacak şekilde yapılmalıdır. İlk külleme lekeleri görülür görülmez ilaçlamalara başlanır. Tek uygulama yeterli olabilir. Epidemi devam ederse 2. Ve 3. İlaçlama 7-10 gün ara ile yenilenir. Çilek küllemesi: 1.ilaçlama: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. 2.ve diğer ilaçlamalar: Kullanılan ilaçların etki sürsi dikkate alınarak enfeksiyon koşulları sona erinceye kadar ilaçlamalara devam edilir.

  FLUXIA Karışabilirlik Durumu

  Fluxia’nın etkinliği kendinden önce veya kendinden sonra uygulanan veya depo karışımı yapılan ilaçlardan etkilenmez. Karışım halinde kullanılacak ilaç ile fiziksel yönden karışma durumu bu ilaca az miktarda Fluxia ilave edilerek kolayca kontrol edilebilir.

  FLUXIA Etki Mekanizması

  Tedavi edici ve koruyucu etkiye sahip sistemik bir fungisittir. Ergosterol biyosentezine müdahale ederek etkili olur.

  printYazdır