background

ORCANA

 • Ürün Grubu Fungisit
  Formülasyon Şekli SC - Süspansiyon Konsantre
  Direnç Sınıflandırması B1;1, G1;3
  Aktif Madde Adı ve Miktarı 310 g/l + 187 g/l Thiophanate-methyl + Epoxiconazole
  Kimyasal Adı -

 •     ORCANA KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  Şeker pancarıYaprak leke hastalığı (Cercospora beticola)50 ml/da28
  BuğdayPas (Puccinia spp.)60 ml/da35
  BuğdayKülleme (Erysiphe graminis f.sp. tritici)60 ml/da35
  BuğdaySeptoria yaprak lekesi (Septoria tritici)60 ml/da35
  Yer fıstığıYaprak leke hastalığı (Cercospora arachidis)50 ml/da35

  ORCANA Hakkında Genel Bilgiler

  DEPOLAMA DURUMU: Serin ve kuru şartlar altında orijinal ambalajında açılmadan depolandığında asgari 2 yıl fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini muhafaza eder. FİRMA BEYANI: İlacın depolanması ve kullanımı kontrolümüz dışında olduğundan hatalı depolama ve kullanımdan doğacak sorunlardan mesuliyet kabul edilmez.ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: Baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, göz ve ciltte tahriş. İLKYARDIM ÖNLEMLERİ: Vücuda bulaşmışsa bulaşık elbiseler derhal çıkarılmalı, temas eden vücut kısımları bol su ve sabun ile yıkanmalıdır. Göz ile temasında en az 15 dakika temiz su ile gözkapağı açılarak yıkanmalıdır. İlaç yutulmuşsa ağız bol miktarda su ile yıkanmalı ve bol miktarda su içirilmelidir. Zehirlenme durumunda doktor çağırılmalı ve ilaç ambalaj ve etiketi gösterilmelidir. ANTİDOTU ve GEREKLİ BİLGİLER: Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

  ORCANA Kullanıma Hazırlanması

  Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan ilaç önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. İlaçlama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumda iken ilaçlı su depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. İlaçlama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan ilacı aynı gün içinde kullanınız.

  ORCANA Kullanım Şekli

  Sistemik özellikte koruyucu ve tedavi edici etkiye sahip bir fungisittir. İlaçlamadan hemen sonra bitki içerisine girer ve diğer bölümlere taşınarak daha sonra yağacak olan yağmurdan etkilenmez ve iyi bir rezidüel koruma sağlar. Şeker pancarı cercospora yaprak lekesi: Şeker pancarının yaşlı yapraklarında %5 lekelenme sınırına ulaşıldığında ilaçlanmaya başlanmalıdır ve 15-20 gün arayla tekrarlanmalıdır. Buğday pas: İlk belirtiler görülmeye başlandığında ilk ilaçlama, ilk ilaçlamadan 21-28 gün sonra 2. ilaçlama yapılmalıdır. Epidemi ihtimali varsa 3. İlaçlama yapılmalıdır. Buğday külleme ve septorya yaprak lekesi: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanmalıdır. Yerfıstığı cercospara yaprak lekesi: Yerfıstığı cercospara yaprak lekesine karşı ilaçlama hastalığın her yıl şiddetli görüldüğü yerlerde ekimden 4-5 hafta sonra başlayarak hasada kadar sürdürülebilir.

  ORCANA Karışabilirlik Durumu

  Diğer bitki koruma ürünleri ile ön karışım testi yapmadan karıştırmayınız.

  ORCANA Etki Mekanizması

  Thiophanate-methyl Koryucu ve tedavi edici özellikli sistemik bir fungisittir. Mitoz hücre bölünmesini engeller. Epoxiconazole önleyici ve tedavi edici bir fungisit olup sterol biyosentezi inhibitörüdür.

  printYazdır