background

SENTINO

 • Ürün Grubu Fungisit
  Formülasyon Şekli EW - Suda Yağlı Emülsiyon
  Direnç Sınıflandırması G1, 3
  Aktif Madde Adı ve Miktarı 267 g/l + 133 g/l Prochloraz + Tebuconazole
  Kimyasal Adı -

 •     SENTINO KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  BuğdayKülleme (Erysiphe graminis f.sp. tritici)150 ml/da42
  BuğdayKahverengi pas (Puccinia recondita)150 ml/da42
  BuğdaySeptoria yaprak lekesi (Septoria tritici)125 ml/da42

  SENTINO Hakkında Genel Bilgiler

  DEPOLAMA DURUMU: Serin ve kuru şartlar altında orijinal ambalajında açılmadan depolandığında asgari 2 yıl fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini muhafaza eder. FİRMA BEYANI: İlacın depolanması ve kullanımı kontrolümüz dışında olduğundan hatalı depolama ve kullanımdan doğacak sorunlardan mesuliyet kabul edilmez. ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: Nefes almada ve hareket etmede güçlük, kramplar, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, göz kararması ve ateşe neden olabilir. İLKYARDIM ÖNLEMLERİ: Zehirlenme anında aşağıda belirtilen ilk yardım tedbirlerini alınız. Solunması halinde: Maruz kalan kişiyi hemen temiz havaya çıkarın. Herhangi bir rahatsızlığın devamı halinde doktora başvurun. Deri ile teması halinde: Kirlenmiş giysileri çıkarın. Cildi hemen sabun ve suyla yıkayın. Ardından ılık suyla durulayın. Yutulması halinde: Kusturmayın. Ağzı su ile yıkayın. Bilinci yerinde olmayan bir kimseye ağız yoluyla bir şey vermeyin. Solunum zorluğu çekildiğinde oksijen verin. Nefes alamıyorsa suni solunum uygulayın. Hemen doktora başvurun. Göz ile teması halinde: 10-15 dakika durulamaya devam edin. Göz doktoruna başvurun. ANTİDOTU ve GEREKLİ BİLGİLER: Spesifik bir antidotu yoktur. Semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanır. Eğer yutulursa gastrik lavaj ve aktif kömür uygulanır.

  SENTINO Kullanıma Hazırlanması

  Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan ilaç önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. İlaçlama makinesinin deposu yarıya kadar suyla doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken ilaçlı su depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. İlaçlama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan ilacı aynı gün içinde kullanınız. KALİBRASYON: Tavsiye edilen dozun birim alana atılabilmesi için önce ilaçlama makinesinin kalibrasyonu yapılır. Bunun için kullanılacak ilaçlama makinesiyle belli bir alana (en az 100 m2) sadece su pülverize edilerek dekara kullanılacak su miktarı hesaplanır.

  SENTINO Kullanım Şekli

  Külleme: Hastalığın ilk görüldüğünde ilaçlama yapılır. Hastalığın seyrine göre 14 gün sonra ikinci ilaçlama yapılır. Kahverengi pas: Hastalığın her yıl şiddetli görüldüğü yerlerde ilk pas püstülleri görülmeye başlayınca ilk ilaçlama yapılmalıdır. Hastalığın şiddetine göre ilk ilaçlamadan 10-14 gün sonra ikinci ilaçlama yapılabilir. Septorya yaprak lekesi: İlaçlamalara hastalık belirtileri ilk görüldüğünde veya bayrak yaprağının tamamen açıldığı kın döneminin sonu veya başak çıkışı öncesi başlanmalıdır. Hastalık şiddeti yüksek ise ilaçlamalara ilacın etki süresi dikkate alınarak devam edilmelidir.

  SENTINO Karışabilirlik Durumu

  Diğer ilaçlar ile ön karışım testi yapılmadan karıştırmayınız.

  SENTINO Etki Mekanizması

  Prochloraz koruyucu ve eradike edici özelliklere sahip geniş spektrumlu bir fungisittir. Hücre membranı fonksiyonunu bozar.Tebuconazole Koruyucu ve tedavi edici özelliği olan azole grubundan geniş etki alanlı sistemik bir fungisittir. Ergosterol biyosentezini inhibe ederek etkili olur.

  printYazdır