background

DE CAPITAN

 • Ürün Grubu Herbisit
  Formülasyon Şekli SL - Suda Çözünen Konsantre
  Direnç Sınıflandırması 10
  Aktif Madde Adı ve Miktarı 200 g/l glufosinate-ammonium
  Kimyasal Adı -

 •     DE CAPITAN KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

  BİTKİ ADIZARARLI ORGANİZMA ADIDOZUPHI
  BağDarıcan (Echinochloa crus-galli)300-750 ml/da-
  BağSirken (Chenopodium album)300-750 ml/da-
  TurunçgillerDarıcan (Echinochloa crus-galli)300-750 ml/da-
  TurunçgillerSirken (Chenopodium album)300-750 ml/da-
  Meyve bahçeleriDarıcan (Echinochloa crus-galli)300-750 ml/da-
  Meyve bahçeleriSirken (Chenopodium album)300-750 ml/da-

  DE CAPITAN Hakkında Genel Bilgiler

  ZEHİRLENME BELİRTİLERİ: baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kulak çınlaması, solunum güçlüğü, merkezi sinir sistemi depresyonu, uyuşukluk haline neden olabilir İLKYARDIM ÖNLEMLERİ: Göz ile temasta: Su ile birkaç dakika dikkatlice durulayın. Kontakt lens, varsa ve çıkarması kolaysa çıkarın. Sürekli durulayın. Herhangi diğer bir rahatsızlıkta doktora başvurunuz. Deri ile temasta: Deri ile temasta alerji edici etki gösterir. Temas eden yüzeyi sabun ile yıkadıktan sonra bol su ile durulayınız. Herhangi diğer bir rahatsızlıkta doktora başvurunuz. Solunum: Solunum güçleşmesi halinde kişiyi açık havaya çıkarınız ve acil müdahale yapılacak yere sevkediniz. Herhangi diğer bir rahatsızlıkta doktora başvurunuz. Yutma: Su ile çalkalayın. Kusturmayın. Derhal bir doktor çağırın ve/veya acil müdahalenin yapılacağı yere nakledin.

  DE CAPITAN Kullanıma Hazırlanması

  Kalibrasyon: İlaçlama öncesi makinanın kalibrasyonu yapılmalıdır. Dekara kullanılacak su miktarını tespit etmek için makinanın deposu su ile doldurulur. Bu su ile ne kadar alanın ıslatıldığı belirlenir ve uygulamada kullanılacak su miktarı hesaplanır. Uygulamaya hazırlama: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinasının deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken ilaçlı su depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Dekara kullanılacak su miktarı 20-40 litre olmalı, uygulamalarda yelpaze hüzmeli meme kullanılmalıdır. Hazırlanan ilaç aynı gün içinde kullanılmalıdır. Uygulama makinasının temizliği: Uygulama işlemi tamamlandıktan sonra uygulama tankı temiz su ile yıkanmalı ve tank içindeki tüm artıklar uzaklaştırılmalıdır. Temizleme işlemi için 100 litre suya 1 litre çamaşır suyu (sodyum hidroklorit) yada arap sabunu koyarak karışım hazırlayınız. Uygulama makinasının içine bu karışımı doldurunuz ve karıştırıcıyı 10 dakika çalıştırarak uygulama tankını temizleyiniz. Uygulama tankı, pompası, hortum ve borusu ile uygulama meme süzgeçlerini çıkardıktan sonra bu karışımla en az 3 defa temizleyiniz. Meme ve süzgeçleri ayrı olarak yıkayınız.

  DE CAPITAN Kullanım Şekli

  Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır. Uygulamada en iyi sonuç, yeşil aksamın bol olduğu ve yabancı otların aktif olarak geliştiği genç dönemlerde elde edilir. Dekara 20-40 litre suyla, düşük basınçlı aletlerle ve yelpaze huzmeli memeler kullanılarak uygulama yapılır. Kültür bitkilerinin yeşil aksamına ve genç fidanların henüz odunlaşmamış yeşil kabuğuna bitki koruma ürünü temas etmemelidir. Bitki koruma ürününün etki şekli sistemik olduğundan ürünün etkisinin azalmaması için uygulama üzerinden 4 ila 5 gün geçmeden yabancı otları zedeleyecek toprak işlemesi yapılmamalıdır.

  DE CAPITAN Karışabilirlik Durumu

  Uygulama için çok miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

  DE CAPITAN Etki Mekanizması

  Glufosinate-ammonium etki şekli enzim glütamin sentetazının inhibisyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu durum bitki dokularında amonyum iyonlarının oluşmasına ve fotosentezin engellenmesine neden olur.

  printYazdır